TARAFIMIZA GELEN SIK SORULAR

SIK SORULAN SORULARDAN BAZILARI

Detaylı Bilgi ve Diğer Sorularınız için Bizimle İletişime Geçiniz…

  • Hızlı Cevap
  • Zamandan Tasarruf
  • Kaliteli Hizmet

Operatörlük belgeleri alım süreci belge türüne göre değişmekle birlikte ortalama 1-1,5 ay gibi bir süre içerisinde alınabilmektedir.

2024 yılı için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan sınav ücreti 350,00 TL olarak belirlenmiştir.

Belge almak üzere kurslara kayıt yaptıran adayların yazılı sınav için 4, uygulama sınavı için 4 hakları bulunmaktadır. Sınavlara katılacağını beyan edip çeşitli sebeplerle sınava katılmayan adayların sınav günü raporlu olduğunu sağlık raporu ile müracat ederek bildirenlere MEB tarafından bir defaya mahsus ek bir sınav hakkı daha verilmektedir. Sınava çeşitli sebeplerle katılmayan veya başarısız olan adayların MEB sınav ücretini her katılmadıkları sınav için yeniden ödemeleri gerekmektedir.

Operatörlük belgeleri için yasal dayanaklara aşağıdaki bağlantılardan ulaşmak mümkündür.

1-İŞ MAKİNELERİ SÜRÜCÜ EĞİTİMİ (OPERATÖRLÜK) KURSLARI YÖNERGESİ(https://ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2023_10/02155342_YY_Makineleri_Yonergesi.pdflink verilebilir.)

2-2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 42 nci maddesi(https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.2918.pdf link verilebilir.)

3-ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU(https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.5580.pdf link verilebilir.)

4-MESLEKİ EĞİTİM KANUNU(https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=3308&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5 link verilebilir.)

Operatörlük belgelerinin her biri için iş makineleri sürücü eğitim kursları yönergesinde değişik süreler öngörülmüş olup alacağınız belge türüne göre eğitim süresi değişmektedir.

Operatörlük belgelerinin yurt dışında geçerliliği ülkeler arasında bir anlaşma bulunup bulunmaması durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Operatörlük belgelerinde geçerlilik süresi ile ilgili bir kısıt bulunmamaktadır. Alınan belgeler süresiz olarak geçerlidir.

Önceden farklı bir operatörlük belgesi almış olanlar yeni kayıt olunacak iş makinesi türünde yazılı sınavdan muaf olup sadece uygulama sınavına katılırlar. Ayrıca alınan operatörlük belgelerinin ehliyete işletilebilmesi mümkün ise birden fazla belgeyi tek işletim harcı ödeyerek ehliyete dönüştürebilirler.

Operatörlük belgesi almak için kursa kayıt aşamasında gereken evraklar aşağıdadır.

1-Nüfus Cüzdan Fotokopisi

2-1 Adet Fotoğraf

3-Adli Sicil Temiz Kağıdı

4-Sağlık Raporu (2. Grup Sürücü Olur Raporu)

5-Diploma Fotokopisi

Toplu şekilde yapılan kayıtlarda kayıt yaptıran firma ile kayıt olunan kurs arasında sınavın yapılmasına yönelik bir protokol imzalanarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirilir. Bu taktirde firma/fabrikada sınav yapılabilmektedir.

EYŞAN – UYGULAMA ALANI

Çalışma Alanımızdan Görüntüler