ANKARA EYŞAN İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLÜK KURSU

DOZER – GREYDER EHLİYETİ

  • Profesyonel Uygulama Alanı

  • Profesyonel Eğitim Hizmeti

Dozer Operatörlük Belgesi

Bir inşaatın, öncü birlikleri dozerlerdir. Bir başka ismiyle yoldüzer olarak da bilinen dozerler temel olarak toprağın düzeltilmesi için kullanılan paletli bir makine olarak tanımlanabilirler. Dozerler; kazmak, dolgu yapmak, yarmak, itmek-çekmek vb. birçok işlem için kullanılabilir. İş verimliliği bakımından çok etkili bir makine olan dozer, ön tarafında bulunan bıçak sayesinde delme, kazıma ve parçalama işlemleri yapabildiği gibi bu bıçak başlığının çeşitli boyları kullanılarak, hareket alanı daha da genişletilebilir. Ayrıca yine ön tarafında bulunan kepçe, dikey doğrultuda aşağı yukarı hareket edebilen güçlü bir yapıdadır. Bu kepçe aparatı yardımıyla işlem görmüş parçalar üzerinde, kaldırma ve taşıma işleri kolaylıkla yapılabilir. Uzman bir dozer operatörü, tek başına bu işleri yapabilmekte ve verimli bir çalışmayla kısa sürede çok fazla operasyonu gerçekleştirebilmektedir.

Greyder Operatörlük Belgesi

Ana aksamında kumanda yeri, tekerler, kepçe, dairesel dişli eleman ve tarak denilen kısımlar bulunan greyderler; toprağın düzenlenmesi, hendek açma, zemin gevşetilmesi, ve hafif kazıma işlerinde kullanılabilir. Ayrıca gerektiği durumlarda kar kürümesi amaçlı da kullanılabilecek olan greyder, görüldüğü üzere çok amaçlı bir iş makinesidir ve Ankara Eyşan İş Makineleri Operatörlük kursu tarafından gerekli eğitimleri verildikten sonra, Operatörlük Belgesi verilen, oldukça yaygın kullanıma sahip bir makinedir.

Greyderlerin arka ve ön tekerleklerindeki lastik dişleri dönüş yönüne göre birbirlerine zıttırlar. Bu zıt yönlü dişliler sayesinde arka tekerleklerin güç ile çalışması ve yer ile temas halinde bulunan “V” dişi noktasının daha iyi çekme yapması sağlanmış olur. Ön tekerleklerin aşınma süresi arka tekerlere göre daha fazladır. Ön tekerleklerin gerektiğinde sağa ve sola doğru yatırılabilir olması, keskin dönüşlerde avantaj sağlamakta ve greyderin ön tarafının kazı yönüne doğru çekilmesini engellemektedir. Bu özelliğiyle birlikte daha güvenli bir çalışma sağlayan greyder, iş makineleri sektöründe önemli bir yere sahiptir.

İş makinesi kullanımı için belge sahibi olmak, bir seçenek değildir. Hem İş Güvenliği yönetmelikleri, hem de motorlu taşıtlar ve karayolları ile ilgili kanunlar kapsamında belgesiz iş makinesi kullanmak ve kullandırmak suçtur. Bu nedenle, bu belgelere sahip olmak için kurumumuza başvurarak belgelerinizi edininiz.