ANKARA EYŞAN İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLÜK KURSU

FORKLİFT EHLİYETİ

  • Profesyonel Uygulama Alanı

  • Profesyonel Eğitim Hizmeti

Forkliftler günümüzde birçok değişik ebatta ve hemen hemen her işletmede karşımıza çıkmaktadır. İnşaat sektörü dışında da birçok kullanım alanına sahip olan forkliftleri kullanmak her ne kadar basit gözükse bile yine de bir uzmanlık gerektirirler ve doğru operatörlük için bir belgesi vardır. Forkliftlerin elle kumanda ettirilebilen küçük modelleri olduğu gibi neredeyse kamyon boyutlarına varabilen büyük ve motorlu versiyonları da mevcuttur. Kullanım alanı bakımından açık arazilerden, küçük, orta ve büyük ölçekteki işletme ve sanayi tesislerine kadar çok geniş alanda faaliyet gösteren forklifler, farklı yakıt tiplerine sahip modeller ile de kullanıcılarına seçenekler sunmaktadır. Örneğin açık alan kullanımı için dizel motorlu forkliftler daha uygunken kapalı alanlarda kullanılacak olan forklifler için elektirik motorlu ya da akülü modeller de mevcuttur.  İnsan kol kuvveti ile taşınması zor  ya da imkansız ağırlıkların, kaldırılması, taşınması, yüklenmesi ve istiflenmesi işlemleri bir forklift operatörü tarafından tek başına kolayca gerçekleştirilebilir. Ancak tabi ki burada önemli olan nokta operatörün, forklifti doğru kullanma bilgi ve becerisine sahip olmasıdır.

    Forklift operatörlük belgesi ehliyete G sınıfı olarak işletildiği durumlarda , ehliyet sınıfının yan tarafına işlenen bir forklift operatörlük belgesi kodu ile forklift, taşıt trafiğinin olduğu alanlarda ve iş sahalarında kullanılabilir. Eğer bu belge ehliyete işletilmezse ancak taşıt trafiğinin olmadığı yerlerde forklift kullanılabilir. Unutulmaması gereken bir nokta; forklift operatörlük belgesi ile sadece forklift kullanılabileceğidir. Diğer iş makinelerinin kullanımı için ayrıca operatörlük belgeleri gerekmektedir. Forklift operatörlük belgesine sahip bir sürücü, tek başına bütün forklift operasyonlarını güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceği gibi forkliftin bakım ve kontrolünü de sağlayarak daha güvenli bir çalışma gerçekleştirebilecektir.

Forklift Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır?  

  Ankara Eyşan İş Makinaları Operatörlük Kursu, forklift operatörlük belgesi almak isteyen sürücüler için gerekli bütün eğitimleri eksiksiz bir biçimde vermekte ve sürücüleri iş hayatları içerisinde oldukça avantajlı bir konuma yükseltecek bu belgeye ulaşmaları konusunda her türlü desteği sunmaktadır. Belge sahibi olabilmek için düzenlenecek kurs periyotları hakkında bilgi almak için bize iletişim linkindeki kanallardan ulaşabilirsiniz.