ANKARA EYŞAN İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLÜK KURSU

KALDIRMA YÜKLEME (MOBİL VİNÇ) İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLÜK BELGESİ

  • Profesyonel Uygulama Alanı

  • Profesyonel Eğitim Hizmeti

İnşaat sektörünün her geçen gün daha da hız kazandığı ülkemizde, iş ekipmanlarının kullanımı konusu da bir o kadar önemli bir konu haline gelmektedir. Mobil vinç ya da bir diğer ismiyle hiyap vinç, inşaat ekipmanları içerisinde en çok kullanılanlardan bir tanesidir ve mobil özelliğinden dolayı kullanım alanı oldukça geniştir.

    Kaldırma ve taşıma işlerinin her ikisinin de yapılabildiği mobil vinçlerin kullanımı için operatörlük belgesi alınması, yeni İş Sağlığı Kanununca zorunlu kılınmıştır. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre kaldırma ve/veya iletme işlemleri için kullanılan iş makineleri, eğer standart bir kullanım süresi belirtilmemişse azami olarak 1 yıllık kullanım süresi sonunda kontrolden geçmelidirler. İş Sağlığı ve Güvenliği Denetçileri tarafından üzerinde önemle durulan vinç operatörlüğü belgeleri, denetçiler tarafından sıklıkla kontrol edilmektedir.

   Bu bakımdan mobil vinç operatörü, çeşitli yükleme, taşıma ve boşaltma işlerinde kullanılan mobil vinç kullanımına dair bir operatörlük belgesine sahip olmakla yükümlüdür.