ANKARA EYŞAN İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLÜK KURSUBEKO

BEKO LODER – LOADER EHLİYETİ

  • Profesyonel Uygulama Alanı

  • Profesyonel Eğitim Hizmeti

KAZIYICI YÜKLEYİCİ (BEKO LODER) : Beko Loder (Backhoe Loader), kazma ve yükleme işlemlerinin bir arada yapılabildiği bir iş makinasıdır. Standart (aparatsız) bir traktörün önüne yükleme işlemleri yapabilmek için kepçe, arka tarafına ise kazma işlemleri yapabilmek kazıcı aparat eklenerek çok fonksiyonlu bir hale getirilebilir. Beko Loder’de, yükleyici ve kazıcı aparatların hareketleri, sürücünün kontrolü altındaki hidrolik sistemler aracılığıyla sağlanır. İş makinaları sektöründe, operatörlerin eli ayağı gibi olan Beko Loder’in yükleyici ön kepçesiyle kısa mesafeli taşıma işlemleri yapılabileceği gibi kazıcı aparat kısmı ile hendek, kanal, yapı temelleri vs. kazıları kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca ekstra bir kırıcı aparat yardımı ile kırma işlemleri de gerçekleştirilebilen Beko Loder iş makinaları dünyasının en çok talep gören ürünlerinden bir tanesidir ve her geçen gün bu makinenin kullanıcı sayısı artmaktadır.

Loader (YÜKLEYİCİ) Operatörlük Belgesi

 

    Yükleme işlemlerinin sihirbazı olan Loder, önünde kepçe aparatı takılmış olan bir traktördür. Ön kısımdaki kepçe, sürücünün kabin içerisindeki kollarla yönettiği hidrolik sistemler aracılığıyla hareket eder ve sürücünün bu işlemleri yapabilmesi için makinenin işleyişi hakkında yeterli bilgi ve beceriye sahip olması gerekir. Ayrıca, yükleyici makineleri kullanmak isteyen operatörlerin, bu iş için gerekli belgeleri alması kanunen zorunludur. Loder makinesi operatörlük belgesini almış olan bir operatör, paletli ve lastik tekerlekli yükleyicileri ve yapılacak işe uygun aparatları kullanarak, başka kimsenin yardımına gerek olmaksızın tek başına yükleme, taşıma vb. işlemleri kolaylıkla yapabilmektedir. Ayrıca operatörlük belgesini almış olan bir sürücü, yükleyici makinenin bakım ve kontrollerini yapabilme becerisine de sahip olacağından, olası güvenlik problemlerini en aza indirerek, emniyetli bir çalışma ortamını da sağlamış olacaktır. Operatörlük belgesini almış olan bir sürücü, nitelik bakımında bu belgeyi almamış bir sürücüden çok daha yetkindir ve yapılan işin çok daha kaliteli bir şekilde yapılabilmesi gerekli donanıma sahiptir.

Tüm iş makinesi kullanma lisansları, Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerine göre verilmek durumundadır. Bu belgeleri verebilme yetkisi yalnızca bakanlıkça ruhsatlandırılmış özel öğretim kurumlarına aittir. İlgili müfredat kanunda belirlenen yönergelere göre tamamlanıp, bakanlıkça yapılacak sınav neticesinde belgelere sahip olunabilmektedir.